INFORMACJE
BIURO RZECZY ZNALEZIONYCH
mieści się w budynku Starostwa Powiatowego w Żywcu przy ul. Krasińskiego 13.
Wydział Organizacyjny (pok. 47), telefon: (33) 860 50 09.
Biuro Rzeczy Znalezionych czynne jest od poniedziałku do piątku w godzinach :
Poniedziałek, Wtorek i Piątek 7:00 do 15:00
Środa 7:00 do 17:00
Czwartek 7:00 do 13:00
Jakie rzeczy przyjmujemy na przechowanie?
Zgodnie z ustawą z dnia 20 lutego 2015r. o rzeczach znalezionych (Dz.U. z 2019 r., poz.908 t.j.) do Biura Rzeczy Znalezionych przyjmowane są do przechowania rzeczy, które posiadają szacunkową wartość powyżej 100 zł, za wyjątkiem:
- rzeczy znalezionych w budynkach publicznych (innych niż budynki Urzędu Miejskiego) lub innych pomieszczeniach otwartych dla publiczności oraz w środkach transportu publicznego – znalazca zobowiązany jest wówczas oddać rzecz zarządcy budynku lub pomieszczenia albo zarządcy środka transportu publicznego
- rzeczy, której posiadanie wymaga pozwolenia, w szczególności broń, amunicję, materiały wybuchowe albo dowód osobisty lub paszport, niezwłocznie oddaje rzecz najbliższej jednostce organizacyjnej Policji, a jeżeli oddanie rzeczy wiązałoby się z zagrożeniem życia lub zdrowia – zawiadamia o miejscu w którym rzecz się znajduje.
W jaki sposób oddać na przechowanie znaleziona rzecz?
Osoby zgłaszające znalezione rzeczy do biura wypełniają krótki formularz, w którym wskazuje się imię, nazwisko i adres zamieszkania znalazcy oraz dokładnie określa rzecz, czas i miejsce znalezienia rzeczy.
Ustalanie właściciela:
W przypadku, gdy osoba uprawniona do odbioru depozytu jest nieznana bądź brak jest możliwości wezwania jej do odbioru depozytu a wartość szacunkowa rzeczy przekracza 100 zł, starosta umieszcza wezwania na tablicy informacyjnej w siedzibie Biura przez okres 1 roku licząc od daty znalezienia rzeczy oraz zamieszczenie ogłoszenia w Biuletynie Informacji Publicznej. Jeżeli szacunkowa wartość rzeczy przekracza 5000 złotych, właściwy starosta zamieszcza również ogłoszenie w dzienniku o zasięgu lokalnym lub ogólnopolskim (Art. 15 ust. 3). W przypadku gdy rzecz znaleziona nie została odebrana przez osobę uprawnioną do jej odbioru, w terminie określonym w art. 187 Kodeksu cywilnego, w przypadku nieodebrania rzeczy w terminie jej właścicielem stanie się powiat (Art. 19 ust. 1).
Odbiór rzeczy zagubionej:
Aby odebrać zagubione przedmioty należy przedstawić dowód zakupu lub inny dokument poświadczający własność. W przypadku rzeczy, co do których niemożliwe jest jednoznaczne potwierdzenie posiadacza jest dokładne opisanie zguby, wskazanie potencjalnego miejsca zagubienia czy określenie cech szczególnych.
Znaleźne:
Znalazca przechowujący rzecz, który uczynił zadość swoim obowiązkom, może żądać znaleźnego w wysokości jednej dziesiątej wartości rzeczy, jeżeli zgłosił swoje roszczenie najpóźniej w chwili wydania rzeczy osobie uprawnionej do jej odbioru.
W przypadku gdy rzecz nie jest przechowywana przez znalazcę, znalazca może zastrzec wobec przechowującego, że będzie żądał znaleźnego. W takim przypadku przechowujący zawiadamia znalazcę o wydaniu rzeczy osobie uprawnionej do jej odbioru oraz o jej adresie zamieszkania albo siedziby, a znalazca może zgłosić żądanie znaleźnego w terminie miesiąca od dnia zawiadomienia go o wydaniu rzeczy. Przechowujący informuje o tym osobę uprawnioną do odbioru rzeczy.
Informacja końcowa:
Biuro Rzeczy Znalezionych działa w oparciu o:
- ustawę z dnia 20 lutego 2015 r. o rzeczach znalezionych (Dz. U. z 2019, poz. 908),
- w związku z przepisami ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 Kodeks cywilny (Dz. U. z 2019 r. poz. 1145),
- Art. 34 ust. 1 ustawy z dnia 5 czerwca 1998 r. o samorządzie powiatowym (Dz. U. 2019 r. poz. 511 z późn. zm.).
email: bip@zywiec.powiat.pl , w dniu: 04‑07‑2019 09:19:54
email: bip@zywiec.powiat.pl , w dniu: 04‑07‑2019 09:19:54
Lp. | Rodzaj zmiany | Data aktualizacji | Wytworzono przez | Wprowadzono przez | Akcje |
---|